Co powinno się wiedzieć w kwestii prostszych metod na rozdrabnianie drewna opałowego.

Rębak do drewna to niezwykle przydatne urządzenie oszczędzające wiele czasu oraz wysiłku koniecznego na przygotowanie drzewa do opału. Właściciele kominków lub kotłów C.O. na drewno mają świadomość tego, jak wiele potu oraz zaangażowania wymaga porąbanie nabytego drewna.

Rębaki to maszyny wyposażone w odpowiednie noże, które poradzą sobie z każdym typem drzewa. Przygotowanie opału wymaga porąbania pozyskanych pni na odcinki, a następnie podzieleniu ich na polana. Zmechanizowanie tych prac ułatwia przygotowania do tych chłodniejszych pór roku a także pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz wysiłku potrzebnego w razie ręcznego przygotowywania drewna.

Rębaki proponowane w tej chwili na rynku różnią się miarą, budową, wykorzystanymi rozwiązaniami technicznymi. Generalnie są to urządzenia dostosowane do maszynowego cięcia drzewa. Od mocy oraz wykorzystanych sposobów cięcia zależy ich wydajność.

rębak do drewna

Do użytku domowego starczają mało złożone przyrządy, a w wypadku seryjnej produkcji możemy znaleźć całe linie technologiczne.

Każdy znajdzie dla siebie urządzenie dostosowane do jego wymagań. Budowa tego typu rębaka jest dość łatwa. Noże tnące, bądź zęby i kliny zasilane są właściwie dobranym silnikiem. Mogą to być silniki zarówno elektryczne jak też spalinowe. Wszystko jest pokryte warstwą ochronną gwarantującą bezpieczeństwo użytkowania i ochronę przed odłamkami drewna.

Regułą jest, że rębaki przeznaczone do domowego użytku to urządzenia mobilne, które jesteśmy w stanie przemieszczać we wskazaną lokalizacja, np. wycinki drzew, i w tamtym miejscu przeprowadzać rozdrabnianie drewna. Sprzęty te sporządzane są na podstawie aktualnych zasad oraz przepisów. Gwarantuje to ogromne bezpieczeństwo stosowania, co w wypadku tego typu urządzeń jest sprawą istotną. Znaczna część rębaków dysponuje w osłony i zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem a także taką strukturę, która do minimum redukuje ryzyko wypadku.